Yol ve Pedal Günlükleri

tele1.png

Her Pazar Saat: 08:45 de yayınlanan program

Bisiklet İnisiyatifi tarafından hazırlanıyor.

Yönetmenliğini Cengiz Yargıç,

Seslendirmesini Nesrin Yaman yapıyor.

HYDRA GRUP tarafından yapılan programın yapımcısı Müjdat Cengiz

Kayseri Merkez

Bu programda Kayseri ilini bisikletle gezdik. Kayseri, Erciyes Dağı'nın eteklerinde kurulmuş bir ilimizdir. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kayseri, klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kayseri Kalesi, 3'üncü yüzyılda Roma Dönemi'nde yapılmış. Kayseri doğal güzellikleri ve tarihi yapısıyla turistleri kendine çeken özelliklere sahiptir. Bisikletle Koramaz Vadisine gidiyoruz. Koramaz, Kapadokya bölgesinin en uzun vadisi olarak bilinmektedir. Ağırnas, Mimar Sinan'ın doğduğu kasabadır. Gesi bölgesinden Kayabağ’a giderken yamaçlarda yapılan kuş evleri var.

Kayseri, Erciyes

Bu programda Kayseri Erciyes Dağı ve Soğanlı bölgesini bisikletle gezeceğiz. Türkiye’nin 5. büyük dağı unvanına sahip olan Erciyes Dağında, kışın kayak turizmi yapılırken bahar ve yaz aylarında bisiklet severlerin akınına uğruyor. Kapadokya vadilerine tepeden bakan, tepesi her daim karlı, her daim dumanlı Erciyes Dağı, asırlardır gelmiş geçmiş tüm medeniyetlere gözcülük etmiş, kadim sırlarının ortağı olmuş. Ertesi gün, Kayseri şehir merkezinden 80 kilometre uzaklıkta bulunan Soğanlı Vadisine gittik. Kapadokya Soğanlı Vadisi, Ihlara Vadisi ile büyük benzerlik gösteriyor.

Sarıyer, Kilyos

Bu programda İstanbul Sarıyer Kilyos’da bisiklet gezisi yapacağız. Kilyos Sarıyer ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve Karadeniz sahil şeridine bakan bir sayfiye köyüdür. Kilyos denildiğinde ilk akla gelen şey plaj ve denizdir. Kilyos plajları, İstanbul’un en büyük ve temiz sahil şeridi unvanına sahiptir. Kilyos’un eşsiz kumları her sene düzenlenen “Kumda Sanat Şenliği” ile şekil alıyor. Kumsalda bisiklet sürebilmek için Fatbike bisikletler kullanıyoruz. Gümüşdere’de bulunan Atlıtur Sağlık Spor ve Doğal Yaşam Derneği'nde binicilik eğitimi veriliyor ve atlı doğa turları düzenleniyor. Atlar, duygusal hassasiyetleri ve sezgileri en güçlü hayvanlar arasındadır.