top of page

28 Nisan-1 Mayıs 2024

4 Gün 3 Gece

Tunceli, Ovacık, Munzur Vadisi Bisiklet Turu

Tunceli bisiklet turu 1 gün Tunceli Merkez.jpg
1. Gün: Tunceli Şehir Merkezi Bisiklet Etabı: 20 Km

Farklı bölgelerden gelen katılımcılarla Tunceli merkezinde bulunan otelimizde buluşuyoruz. Otel odalarımıza yerleştikten sonra tanışma, tur hakkında, gezilecek yerler, bisiklet etapları, sürüş kuralları konularında bilgilendirme için toplanıyoruz. Kişilere göre bisiklet boylarının ayarlanması ve gerekli ekipmanların hazırlanması ardından Tunceli şehir merkezinde yapacağımız bisiklet turumuza başlıyoruz.

Son yıllarda çarpıcı dağ ve doğa manzaralarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Tunceli, Türkiye’de okur-yazarlık oranının en yüksek olduğu, Anadolu’nun en modern şehirlerinden biri. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Yukarı Fırat bölümünde bulunan şehir, Muzur Dağları ve Bingöl Dağları arasında yer alıyor. Geniş ve verimli tarım alanlarına sahip Tunceli’nin hayvancılık ve tarım ürünlerine dayalı bir ekonomisi var.

Pülümür ve Ovacık gibi balları ve organik ürünleriyle ünlü ilçelerin yanı sıra her biri ayrı doğal güzelliklere ve yöresel ürünlere sahip olan Tunceli’nin %25’den fazla alanını yemyeşil yaylalar ve %70’ini dağlar oluşturuyor. Temel geçim kaynakları hayvancılık ve tarım olan Tunceli’nin yöresel mutfağı çok zengin. Et, sebze ve bolca baharat kullanılan onlarca çeşit yöresel yemeğe sahip şehirde et yemeklerinden enfes çorbalara kadar pek çok seçenek bulabilirsiniz.

2. Gün : Munzur Vadisi Milli Parkı Bisiklet Etabı: 30 Km

Sabah kahvaltımız ardından transfer araçlarımızla Munzur Vadisine ulaşıyoruz. Taşıma aracımızdan indirdiğimiz bisikletlerimizle Munzur Vadisinde pedal çevirmeye başlıyoruz.

Doğa severler için adeta bir cennet olan Munzur Vadisi Milli Parkı, 1971 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alındı. 42.000 hektar alana yayılan park, bisiklet sürüşü için ideal bir yer. Zengin akarsu kaynaklarından beslenen vadi; 1500’den fazla bitki çeşidi, 200’den fazla endemik bitki türü, asırlık ağaçları ve vahşi yaşam zenginliğiyle keyifle gezebileceğiniz yerlerden. Munzur Vadisi Milli Parkı; iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve kamp alanlarıyla çok popüler. Her mevsim yeşilin her tonunu görebileceğiniz; yüzlerce yıllık karacam, çınar, söğüt, huş ağaçları ve rengarenk çiçeklerle çevrili park, doğa fotoğrafları çekmek için de ideal.

Tunceli bisiklet turu 2 gün Munzur Vadisi.jpg
Tunceli Turu 3 gün Ovacık.jpg
3. Gün : Ovacık – Tunceli Bisiklet Etabı: 30 Km

Sabah kahvaltımız ardından Ovacık’a doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Ovacık Düzlüğü ilin en geniş ve önemli tarım alanlarındandır. Temel tarım ürünleri buğday ve fasulyedir. Yaz aylarındaki arıcılık faaliyeti son on yılda ciddi gelişmeler kaydetmiştir. İlçeye bağlı köylerde hemen her aile küçük ölçekli de olsa hayvancılıkla uğraşmaktadır. Turistik ve kutsal niteliği haiz Munzur Gözeleri, Ovacık’ın batısında yer almaktadır. Tunceli’nin şehir merkezinden akan Munzur suyu Ovacık’ın Ziyaret köyünden doğar. Dünyaca meşhur olan ve sadece Munzur suyunda yaşayan “Kırmızı Benekli Alabalık” ilçenin önemli ürünlerindendir.

4. Gün : Tunceli – Pertek Bisiklet Etabı: 40 km

Sabah kahvaltımız ardından Pertek’e doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Milattan önce 8’inci yüzyılda Murat Nehri'nin kıyısındaki sivri bir tepenin üzerine Urartular tarafından inşa edilen Pertek Kalesi, 1974 yılında Keban Barajı’nın kurulmasıyla sular altında kalarak ada görünümüne kavuştu. Pertek ilçesinin en önemli değerlerinden biri olan kale, Urartulardan Perslere, Helenlere, Roma'ya, Selçuklulara ve Mengüceklilere ev sahipliği yaptı. Osmanlılar zamanında onarımı yapılan 2 bin 800 yıllık kale, iç içe iki surdan oluşuyor ve surlar arasında yapı kalıntıları bulunuyor. Kalenin güney cephesindeki yontma taşların arasına kondurulmuş kırmızı sert tuğlalar ve serpiştirilmiş mavi çiniler içinde ise sarnıç ve yapı kalıntıları mevcut.

Pertek bisiklet gezimiz ardından turumuzu sonlandırıyoruz.

Tunceli turu 4 gün pertek.jpg

İpekyolu Bisiklet Turlarının Özelliği

* Tarihi İpekyolu'nun yeniden canlanması ve İpekyolu Bisiklet Rotalarının tanıtımı amacıyla özel gün ve hafta etkinlikleri ile donatılmış özel turlardır.

* İpekyolu'nun geçtiği bölgelerdeki tarihi, kültürel, coğrafi, dini, ekonomik, sosyal özellikleri gözönüne alınarak bisiklet rotaları hazırlanmıştır.

* Her Etap sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilecek özel programlardır.

* Her etabın yol şartları ve katılımcıların yaş grubuna göre Yol, MTB, E-Bike modellerinde kaliteli bisikletler hazırlanmıştır.

* Bisiklet etapları günlük ortalama 50-60 kilometre olarak her seviye katılımcı için uygundur. Bisiklet sürüşleri sabah erken saatlerde başlayıp öğle sonrası tamamlanacak şekilde organize edilmiştir. Böylece katılımcılar hazırlanan etkinlikler ve serbest zaman sayesinde bölgeyi tanıma fırsatı bulacaklardır.

* Bisiklet sürüş etaplarında minibüs transfer ve bisiklet taşıma aracı eşlik edecektir. Etap sürüşleri esnasında yaşanabilecek teknik sorunlar anında giderilecek ve katılımcı istediği zaman araç desteği alabilecektir. Escort araçlar sayesinde trafik güvenliği sağlanacaktır.

* Etap sürüşlerinde öncü ve artçı bisiklet rehberleri ile birlikte kokartlı turizm rehberleri eşlik edecektir.

* Bisiklet Turlarımız A Grubu Turizm Acentası Blue Cat Travel tarafından hazırlanmaktadır. Acente hizmetleri ile birlikte misafirlere sigorta hizmeti verilmektedir.

* Yemekler 3 öğün olarak bölgenin yöresellerinden özel hazırlanmıştır. Ayrıca bisiklet sürüşleri ve gün boyunca içecek ve aperatifler açık büfe olarak sunulmaktadır.

* Tüm tur boyunca video ve fotoğraf çekim ekibi eşlik edecek, Drone, Aktüel ve Röportaj çekimleri yapılacaktır. Tanıtım amacıyla yapılan bu turlara katılanlar çekimlerinin yapılacağını kabul etmiş olurlar. Bisiklet tur çekimlerinden hazırlanan fotoğraf ve videolar Tv Programları, Haber, Sosyal Medya mecralarında yayınlanacaktır. Aynı zamanda katılımcılar kendi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapabilmeleri veya anı olarak fotoğraf ve videolara ücretsiz ulaşabileceklerdir.

Bisikletler bizden.

Turkiye-Turizm-Haritasi-Buyuk-Boy.jpg
BlueCat_Travel_Logo.png

İpekyolu Bisiklet Turlarına Katılmak, Rezervasyon Yaptırmak İçin Başvuru Formunu Doldurun

bottom of page