Bisikletli Yaşama İlk Adım


Çocukluğumun sokaklarında özgürce bisiklet sürerdik. Hatırlıyorum, 90lı yıllarda gazeteden kupon biriktirerek almıştık ilk bisikletimi.18 vitesti ve benim için çok büyüktü. Pedalları çevirirken seleye oturamazdım, ayaklarım pedala yetişmezdi. Yine de engel değildi bu durum, ne öğrenmeye ne de sürmeye :) O zamanlar öyle havalıydı ki, mahalledeki çocuklar bile çok tur attı bisikletimle.

Kupondan gelen bisiklet hurdaya çıkana kadar kullandım. Ardından bisikletsiz sekiz sene geçirdim. Ta ki, tıklım tıklım dolu otobüste, trafikte beklerken yaşadığım uyanışa kadar. Biraz cesaretle 26 yaşında yeni bisikletimi aldım. Oturduğum yer İzmir'in sahil bölgesinde olmadığı için bir anda trafiğe çıkmak zorunda kalmıştım. Tecrübesizdim. Başta bütün kornaları üzerime alınıyordum. Zamanla seçer hale geldim, kornaların hepsinin bana çalınmadığını anladım. Tedirginliği üzerimden atmam gerektiğinin farkına vardım ve işe, arkadaşlarımla buluşmaya bisikletle gider oldum.

Gün geçtikçe yaptığım kilometreler arttı. İş dışında keyif için sürmeye başladım. Bisikletin verdiği mutluluk duygusuna karşı koyamıyordum. Her şeyi unutuyor, zamanı yavaşlatıyor hatta bir çeşit zamansızlığın içine dalıyordum. Teknik bilgim de gelişirken yaşadığım haz hayatımın geneline yayılmaya başladı. Örneğin, bir yere vardığımda veya mola verdiğimde kırmızı suratım, kasktan bozulmuş saçlarım güzellik algımı değiştirdi. Bir yere bisikletle varmanın keyfi, varış sırasında yaşadığım his bir şekilde her şeyin üzerinde kalıyordu. Eşyalarla olan ilişkim de değişmeye başladı. Minimalist yaşam tarzıma yıllar önce bisikletle başladığımı bugün daha net görebiliyorum.

Doğal olanın güzelliğini, az olanın hafifliğini fark etmek ve pratikte karşılığının olması düşüncelere yansıyor. Bisikletle gelen ruhsal iyileşme, olaylara olan bakış açısını ve durumları değerlendirme şeklini değiştiriyor. Şimdi inisiyatif ile birlikte kocaman bir mahallenin sokaklarında bisikleti öğretmeye hevesli pedaldaşlarla birlikteyiz. Mahalleli bisikleti alsın, dilediğince turlasın istiyoruz. Trafiğe takılmamak, hafiflemek, hayatı sevmek için bisiklet en güzel araç, bisikletli yaşam en iyi tercih :)