Bisikletli Turizm / Bicycle Tourism & Travel

Bisiklet turizmi, katılımcı kişiler ve yerel toplum için sosyal, çevresel ve ekonomik çıktılar sağlayan ve büyüyen niş turizm pazarıdır....


Türkiye ve Asya coğrafyasının pek çok yöresi, bisiklet turları yapmaya elverişlidir.


Tüm dünyada hızla yayılan doğa turizmi anlayışına paralel olarak bisiklet turizmi de son yıllarda seyahat acenteleri tarafından doğal, kültürel, tarihi bölgelerde düzenlenmektedir.


Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen rotalarda, bisiklet turizmi çalışmaları yürütülmekte aynı zamanda çeşitli fonlarla desteklenmektedir.

Bir turizm ve rekreasyonel faaliyeti olarak ele alınan bisiklet etkinlikleri kendi içinde farklılaşmaktadır. Bisiklet turizmi uygulamalarını profesyonel ve amatör olmak üzere iki başlık altında ele alabiliriz.

Buna göre dağ bisikleti, yüksek düzeyde risk barındıran, fiziksel ve zihinsel zorlanmanın olduğu, teknik yeterlilik gerektiren ve uzak, alışılmadık arazilerde yapılan sert bir macera aktivitesidir. Sakin bisiklet turizmi ise hobi amaçlı bisiklet kullanımı, doğada eğlence amaçlı yapılan turlar ya da küçük işletmelerce organize edilen ticari turlar şeklinde çeşitlendirilebilir. Bisiklet etkinliklerini daha detaylı olarak bağımsız bisiklet turistleri, rekreasyonel bisikletçi, katılımcı etkinlikler, yarışmacı bisikletçi turist ve seyirci olarak pasif katılım olmak üzere beş bölümde ele alabiliriz. Etkinliğin türüne paralel olarak bisiklet türleri ve gerekli ekipmanlar da karmaşıklaşmaktadır. Bisiklet turizm pazarı, heterojen ve karmaşık yapısıyla bu işi bilen, bisikletçilerin taleplerini anlayan, bisiklet teknik donanım bilgisine sahip profesyonel destekle bu işe girilmesi gerekmektedir.


Sosyal medya, gezi blogları, gezgin hikayeleri daha çok insanı keşfetmeye ve paylaşmaya davet ediyor. Günümüzde insanlar bireysel deneyimler, keşifler, farklı hisler peşinde. Sakin, huzurlu ama bir yandan da fiziksel olarak aktif olmak istiyor. Bisiklet, bu beklentilere cevap veriyor ve çok uzaklara gitmeye gerek kalmadan şehir içinde arabayla yüzlerce kez geçtiği yoldan bisikletle geçmek bile tatile çıkmış hissi veriyor. İster şehir içinde, ister turistik bölgelerde, ister doğa içinde bulunan Hoteller için doğru konsept yakalandığında bisiklet turizmi en az maliyetle çok kazandıran yatırımdır.

Bisiklet Turizmi işletmeleri kalkındırır, çevresel zararlar doğurmaz, trafik yoğunluğu getirmez, az bilinen ara sokakları, antik kentleri, doğal yaşam parklarının, orman yollarının, arkeolojik siteleri ve müzelerin ziyaret edilmesini ve tanınmasını sağlar, bireyler için sağlıklı yaşam alternatiflerini destekler.


Bisikletli Turizm için Gerekli Olanlar?

1- GÜVENLİ YOLLAR:  Bisikletli Turist, otomobillerin kullandıkları yollardan ayrı bisiklet yolları veya trafiğin yoğun olmadığı alternatif yolları tercih eder. Günlük ve uzun turlar için güvenli, uygun ve çekici yolların olduğu rotalar ararlar. Dairesel rotaları tercih ederler.


2- SERVİS ve HİZMET:  Bisikletli Turist, kısa veya uzun turlarda rota üzerinde konaklama imkanı (bike hotel), sık sık acıkan karnını doyurmak ve susuzluğunu giderebilecek tesisler (bike cafe) ister. Bisiklet Dostu İşletmeleri tercih eder. Bisiklet dostu işletmeler, bisikletler için güvenli park yeri, bisiklet bakımı için ufak tefek aletler ve doyurucu porsiyonlarda yemek sunar. Uzaklardan gelen ve kendi bisikletini getiremeyen kişiler bisiklet kiralamak ister. Günübirlik veya uzun turlarda bölgeyi tanıyan ve teknik destek sağlayacak bisiklet rehberliği ister.


3- YETERLİ TEKNİK DONANIM : Bisikletli Turist, bilinçli olarak ve önceden ayarlamış turları tercih ederek gereksiz risk almak istemez. Belirlenmiş rotalara uygun bisiklet ve ekipmanların bike otel veya bike kafelerden temin etmek ister. Kendi bisikletini taşımak istemez çünkü her arazi şartlarına göre bisiklet modeli ve bisiklet komponentlerinin değişiklik gösterdiğini bilir. Bisiklet turunu satın almadan önce hangi donanım ve hizmetlerin bulunduğunu önceden bilmek ister.


4-ULAŞIM ve ERİŞİM:  Metropollere rahat ve kolay giriş ve çıkışların olduğu yollar tercih ederler. Bisiklet Tur Rotası üzerinde bulunan yüksek zirveleri geçmek veya sağanak yağışa yakalandığı günler gibi sorunlara karşı araç desteği veya tren/otobüs alternafi ister.


5-REHBER VE HARİTA: Bisikletli turist yanından geçtiği yerlerin ismini hikayesini bilmek ister. Bölgesel GPS haritası onun için önemlidir. Yolları bilen, bölge insanlarını tanıyan, teknik destek sağlayacak, zorlu durumlara karşı bilgi ve tecrübeye sahip bisikletçi rehber ister.


6-TANITIM ve PAZARLAMA:  Bisiklet rotalarının deneyimli bisikletçiler ve bloggerlar tarafından deneyimlenip tavsiye edilmiş olması onlar için önemlidir. Bisiklet rotaları ağlarının aktörlerinden turizmci, otel ve kafelerden bisikletli tatil konusunda aralarındaki koordinasyonun iyi olmasını bekler. Bisiklet Rotalarının tanıtımı ve bu rotalar üzerindeki hizmet sağlayıcıların yardımsever olması önemlidir. Tatilden dönen turist, nerede nasıl tecrübeler yaşadığını kendi çevresine anlatır.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: - "Turizmde hem ürün çeşitliliğini hem pazar çeşitliliğini sağlamak lazım. Bisiklet turizmi çok önemli. Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı bu konuda çalışmaya başladı. Türkiye algısı da önemli. Turizm bir algı yönetimi biz bu algı yönetimini de ajans üzerinden çok yoğun şekilde yapacağız. Türkiye'nin turizm potansiyeli yüksek olan yerlerini o bölgedeki belediyelerle birlikte keşfedip çıkarıp onların tanıtımını sağlamak ekibin bir kısmı yeni ürünlerin tespiti ve geliştirmesi konusunda, bir kısmı da geliştirilmiş ürünlerin yurt dışında tanıtımı ve fırsata dönüştürülmesi konusunda çalışacak." ifadelerini kullandı.

(Anadolu Ajansı 19.09.2019)