top of page
Ara

2024 Bisiklet Turlarının Doğu ve Güneydoğu Etapları AçıklandıTarihi İpekyolu'nun yeniden canlanması ve İpekyolu Bisiklet Rotalarının tanıtımı amacıyla organize edilen 2024 bisiklet turlarının ilk etapları ve tarihleri belli oldu.


Tarihi çağlardan beri doğu ile batı arasında köprü görevi gören İpek Yolu oldukça önemli bir konuma sahiptir. Selçuklular döneminde Anadolu'da ticari faaliyetleri desteklemek amacıyla kervansaraylar inşa edilmiştir. Orta Asya'dan Avrupa'ya uzanan İpek yolu, Anadolu'da kuzeyden ve güneyden geçmektedir. İpek Yolu Kuzeyde; Trabzon, Gümüşhane, Erzurum, Sivas, Tokat, Amasya, Kastamonu, Adapazarı, İzmit, İstanbul ve Edirne'den geçmektedir. İpek Yolu Güneyde; Mardin, Diyarbakır, Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş, Kayseri, Nevşehir, Aksaray, Konya, Isparta, Denizli, Antalya güzergahını izlemektedir. Ayrıca İpek yolu güzergahının Erzurum, Malatya, Kayseri, Ankara, Bilecik, Bursa, İznik, İzmit, İstanbul'dan geçtiği de bilinmektedir.

Türkiye sınırları içinde tarihi İpekyolu'nun izlerini taşıyan tarihi, kültürel, coğrafi, dini, doğal özellikleri gözönüne alınarak bisiklet rotaları hazırlandı. Bisiklet İnisiyatifi ve Blue Cat Travel işbirliğiyle İpekyolu Bisiklet Rotaları 4 gün 3 gecelik etaplar halinde bisiklet tur programlarına dönüştürülüyor.

2024 senesinde başlayacak bisiklet turları aynı zamanda özel gün ve hafta etkinlikleri ile donatıldı. 2024 senesinin Ramazan Bayramından, Kurban Bayramına kadar olan süreç içerisinde Türkiye'nin doğu ve güneydoğu etaplarına öncelik verildi.

2024 İpekyolu Doğu ve Güneydoğu Bisiklet Tur Etapları Şöyle;

10-13 Nisan 2024 Ramazan Bayramı / 4 Gün 3 Gece: Hatay, İskenderun, Arsuz, Samandağ, Antakya Bisiklet Turu


20-23 Nisan 2024 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı / 4 Gün 3 Gece; Mardin, Midyat, Hasankeyf Bisiklet Turu


28 Nisan-1 Mayıs 2024 Emek ve Dayanışma Bayramı / 4 Gün 3 Gece; Tunceli, Ovacık, Munzur Vadisi Bisiklet Turu


4-7 Mayıs 2024 / 4 Gün 3 Gece; Şırnak, Cizre Bisiklet Turu


11 - 14 Mayıs 2024 Engelliler Haftası / 4 Gün 3 Gece; Gaziantep, Birecik, Şanlıurfa, Göbeklitepe Bisiklet Turu


18 - 21 Mayıs 2024 Gençlik ve Spor Bayramı / 4 Gün 3 Gece; Van Gölü Çevresi, Tatvan Krater Gölü Bisiklet Turu


25 - 28 Mayıs 2024 / 4 Gün 3 Gece; Hakkari Bisiklet Turu


1-4 Haziran Dünya Bisiklet Günü / 4 Gün 3 Gece; Kars, Sarıkamış, Ani Harabeleri, Çıldır Gölü Bisiklet Turu


15-18 Haziran Kurban Bayramı / 4 Gün 3 Gece; Malatya, Nemrut Dağı, Adıyaman Bisiklet Turu


İpekyolu Bisiklet Turlarının detayları ve katılmak için başvuru formuna www.bluecattravel.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page