Şile bisiklet turumuzdan tuhaf bir anı


21 eylül 2020 günü sabah 8 sularında Gebze marmaray istasyonunda arkadaşlarımız ile buluştuk. Her hafta İstanbul’un bir yerini keşfetmek için pedallıyor, İstanbul’un yeşilinde soluklanıyorduk. O haftaki rotamız ise darlık barajıydı. Güzergah ve gidilecek kilometre ayarlamaları yapıldıktan sonra yola koyulduk. Sabah saatlerinde Şile de bir köyde, domates zeytin alıp köy kahvesinde nefis bir kahvaltı yaptık. Hiç zeytin sevmeyen arkadaşımız bile anın keyfiyle zeytin yedi. Kahvaltıdan sonra Kuzey ormanlarının bir parçasında, Şile'nin köy yollarında, dağların arasında inişli çıkışlı yollarında uzunca pedalladık. Yağmur şiddetlenince bir çiftliğin kapısını çaldık. Bize çay ikram ettiler.

Bir süre sonra yola çıktık ve Darlık barajına yakın bir köye vardık. Navigasyonun iki kilometre gösterdiği baraja yol yok gibiydi, öte yandan başka bir yol sekiz kilometre gösteriyordu. Oradan geçen amcalara yolu sorduk. "2 km mesafede yol bozuk elle gidersiniz" deyip bize üçüncü bir alternatif sundular. "İkinci çeşmenin oradan sola dönün…" Bir kişi hariç kalan dört kişi çeşmeli yolu seçtik. Çıktık yola... Hani şu instagramda drone ile çekilen yılan gibi yollar var ya, koca koca dağların arasında… Hah işte öyle bir yoldan gidiyoruz. Ormanın ortasında, ıssız bir yerde git Allah git, birinci çeşmeyi gördük. Git, git, git… herkes atmosferden memnun ama ikinci çeşme yok! Ulan nereye gidiyoruz biz? Git, git, git… Sonunda bir arabaya ya da yerleşim alanına denk geldik. Hatırlayamıyorum… Barajı bulmaktan vazgeçtik ve birine dönüş yolunu sorduk. Tarif ettiği gibi gittik ve yol ikiye ayrıldı. Sol taraf Şile otogar sağ Gebze’ye gidiyordu. Şile 17 kilometre Gebze 45 kilometre idi. Önce Gebze yoluna girdik. Arkadaşımız karşımıza çıkan yokuşu görünce dönmek istedi. İEET ye bağlı, görünüşte şehirler arası otobüs olan Şile Üsküdar hattına binme kararı aldık. Bir dizi sallanış ve tırmanıştan sonra otogara vardık. Derken 20.00 otobüsünü yakaladık. Zamanımız azdı. İçeri bilet almaya girdik. O da ne? Şoför bagaj için bisiklet başına para istedi. Yasal mı bu? Değil… Bunu kim belirliyor? Sen kimsin? Koca koca bagajlara para istenmiyor ama bisiklete isteniyor. Yazılı kural var mı? Yok. Sorular bitmez. Bitmedi de. Biz para vermeyi kabul etmedik. Bir dizi gerginliğin ardından şoförü şikayet ettik. Çok yorulan bir arkadaşımızı Şile otogardan Çekmeköy otobüsüne bindirdik. İki kişi binme hakkı varken kalan dörtlüden kimse birbirini bırakmak istemedi. Üstelik bir arkadaşımızın gece körlüğü vardı ve buna rağmen gitmem dedi. Sorun şuydu ki, o sefer sondu. Üsküdar'a gidecek olan diğer otobüslere de doluluk sebebiyle binemedik. Yola tekrar koyulduk...


Şile’den Kadıköy’e… Ömerli barajının üst yolundaki otobanda, zifiri karanlıkta, ıslak yollarda sürdük. Bitmek üzere olan power banklar, saniyede yanımızdan hızla geçen belli belirsiz araçların sesi ile, bir kişinin ışığıyla önümüzü görerek… Hiç ahlanmadık ve çok eğlendik. Başka seçeneğimiz yoktu. Yol bir şekilde bize bunu getirmişti. Yorulduğumuzda durup nefis yemekler yedik. Kapanmak üzere olan bir kafenin sahipleri bize çay verdi ve geceyi orada geçirebileceğimizi söyledi. (Bu hayatta güzel şeyler de oluyor) Sabah işe gidecek olan arkadaşlarımız vardı. Hepimiz birimiz birimiz hepimiz içindik. Popomuz acımış halde, aşırı yorgun ve yaklaşık 24 saatte 152 kilometre sürerek geceyi sabaha bağladık. O gün bizi yargılayan bisikletliler oldu, amatör bulan… Profesyonellik ne ise? Hepsi bir şey olmasından korktu muhtemelen ve sevgilerini kızarak, azarlayarak, anlamadığım bir şekilde üstten bakarak gösterdiler. O gece biz ölseydik veya bir kaza yaşasaydık haberlerde bir can daha gitti diyeceklerdi. Hastagler, bisiklet ölümleri dursun, bagaj parası verselermiş nedir yani diyeceklerdi. Şoföre de bir şey olmazdı eminim. Bugün bunu yazıyorum. Ölmedik çok şükür. Azıcık kendimizle, dayanıklılığımızla, arkadaşlığımıza verdiğimiz önemle de gurur da duyuyoruz ama ölebilirdik. Lütfen artık bisikletliye yardımcı olun. Ektsra para isteyecek kadar görgüsüz olmayın. Parası olsa mercedesle gezerdi 2000 liralık bisikletle değil.

Dipnot: İETT şoförü 100 bilet ceza yedi.