ŞEHRİNİ YAŞA!


Binlerce insanın göremediklerini görebilmek, motorlu bir taşıtın sizi yola bağlaması, saatte ortalama 60 km/h ile giderken yola odaklanmanız ve her an dikkatli olmanızı gerektirir.

Bu sırada kaçırdıklarınızı düşünsenize; güzel bir manzara, tarihi yapılar, şirin bir kedinin kendi halinde oynaması, bir kuşun şarkısı ya da binlerce ilginç olay.Bisiklet size; güzel bir parkta mola verip bir şeyler atıştırmak, şehrin manzarasını seyretmek, şehrin yüksek yerlerine çıkıp gün batımını seyretmek, şirin bir hayvan yavrusu gördüğünüzde durup onu sevmek, araçların giremediği bir ara sokakta sokak sanatçısının canlı müziğini dinlemek veya çocuğunuzla parkta bisiklet sürmek gibi güzel anlar yaşatır.


Zamanı en iyi değerlendirmenin yoludur bisiklet, güzellikleri saymakla bitmez...İnisiyatiftir bisiklet, hiçbir şey durduramaz sizi. Nasıl işinize geliyorsa o şekilde gidersiniz. Kimi zaman yolun sağından kimi zaman kaldırımdan, kırmızı ışık falan da yok sizin için. İn bisikletten yürüyerek yaya yolundan geç karşıya. Hele ki büyük şehirlerde yoğun trafikte araçların arasından süzülürken sürücülerin çaresizliği, harcadıkları zaman, bıkmışlık ve sizin özgürlüğünüz.

Her zaman dikkat çeker, görenler imrenerek bakar. Kim bilir belki birileri fotoğrafınızı bile çekebilir.Bisikletle yakıt derdiniz olmaz, park derdiniz hiç olmaz. Her yer sizin için park alanı, yol derdinizde olmaz sizin için her yer yol, kestirmeler de var tabi işin en zevkli hali bence. Vergisi algısı da yok.

Üstelik düzenli bisiklet sürerek zinde kalırsınız, kas gücünüz ve esnekliğiniz artar, kemikleriniz ve eklem hareketleriniz gelişir, vücudunuzun yağ seviyesi düşer ve depresyonlar size vız gelir. Ayrıca kalp krizi riskini düşürür, kısacası ömrünüzü uzatır bisiklet.


Yaşı da yoktur 2'den 107'ye herkes için Bisiklet İnisiyatiftir.


İsmet AYDUMAN / ANKARA