top of page

20-23 Nisan 2024  

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

4 Gün 3 Gece

Mardin, Midyat, Hasankeyf Bisiklet Turu

Mardin bisiklet turu 1 gün Mardin Deyrulzaferan.jpg
1. Gün: Mardin Şehir Merkezi Bisiklet Etabı: 20 Km

Farklı bölgelerden gelen katılımcılarla Mardin merkezinde bulunan otelimizde buluşuyoruz. Otel odalarımıza yerleştikten sonra tanışma, tur hakkında, gezilecek yerler, bisiklet etapları, sürüş kuralları konularında bilgilendirme için toplanıyoruz. Kişilere göre bisiklet boylarının ayarlanması ve gerekli ekipmanların hazırlanması ardından Mardin şehir merkezinde yapacağımız bisiklet turumuza başlıyoruz.

Mardin’in kentle özdeşleşen evleri gerek plansal özellikleri, gerekse malzeme ve bezemeleriyle Anadolu konut mimarisinde ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Ovaya doğru alçalan teraslar üzerinde yoğun ve sıkışık şekilde adeta birbirinin üzerine yığılmış gibi biçimlenen konutların oluşturduğu böyle bir manzarayı Anadolu’nun başka bir şehrinde görmek mümkün değildir.

Mardin’in güneybatısındaki tepelerin altında yer alan Kasımiye Medresesi mükemmel yapısıyla ayakta kalabilen iki katlı, kubbeli, tek ve açık avlulu medresenin inşasında düzgün kesme taş kullanılmıştır.  Şehrin merkezinde Şar Mahallesinde yer alan Kırklar Kilisesi 569 yılında Süryani azizlerinden Mor Behnam ve kız kardeşi Saro adına inşa edilmiştir. Mardin Müzesi, bünyesinde bulunan eserlerin çeşitliliği ile oldukça dikkat çekicidir. Zinciriye Medresesi, açık avlulu ve iki katlı medresenin giriş kapısının taş işlemeleri ve dilimli kubbeleriyle ihtişamı görülmeye değer, buradan Mardin’i izlemek de büyük keyiftir. 

Mardin’in 5 km doğusunda bulunan Deyrulzafaran Manastırı, Milattan önce Güneş Tapınağı daha sonrada Romalılarca kale olarak kullanılan bir kompleks üzerine inşa edilmiştir. Mardin Metropoliti’nin ikametgahı olan Deyrulzafaran Manastırı bugün de Süryani Kilisesinin önemli dini merkezlerinden biridir.

2. Gün : Mardin - Midyat Bisiklet Etabı: 70 Km

Sabah kahvaltımız ardından bizi takip edecek araçlara eşyalarımızı yüklüyor ve Midyat’a doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Güneydoğu bölgesinin en güzel ilçelerinden biri olan Midyat tarihi özelliği ve doğal güzelliği ile dikkat çekiyor. İlçede İslam, Hristiyanlık ve Yezidilik dinlerinin ibadethaneleri ve kültürleri bulunmaktadır. Midyat’ta oldukça fazla mağaralar bulunmaktadır. Bu mağaralarda zamanında Süryani Hristiyanların konaklama yeri olduğu bilinmektedir. İlçe pek çok savaşa tanıklık etmiş pek çok medeniyetin istilasına uğramış ve günümüzde dahi bu savaşın izlerini taşımayı başarmıştır. Asur medeniyetinin Mezopotamya'da ilk yerleştiği ilçelerden biridir. Midyat’ta yaklaşık olarak 43 adet köy vardır. Bu köylerin hemen hemen hepsinde Müslümanlar, Hristiyanlar ve diğer dinlere mensup olan kişiler bir arada yaşamaktadırlar. İlçede en çok Türkler, Kürtler ve Araplar vardır. İlçede azınlık olarak ise Ermeniler, Keldaniler ve Süryaniler yaşamakta. Pek çok medeniyetin ve ırkın buluştuğu Midyat Dünya'da eşi benzeri görülmemiş bir kültüre sahiptir. Mor Gabriel Manastırı, dünya'nın en eski Süryani Ortodoks manastırı olarak bilinmektedir. Dünya'da eşi benzeri olmayan Mor Gabriel manastırı 397 yılında yapılmış olan bir manastırdır.

Mardin bisiklet turu 2 gün Mardin Midyat.jpg
Mardin bisiklet turu 3 gün  Midyat Hasankeyf.jpg
3. Gün : Midyat – Hasankeyf Bisiklet Etabı: 50 Km

Sabah kahvaltımız ardından otelimizden ayrılıyor bizi takip edecek araçlara eşyalarımızı yüklüyoruz ve Hasankeyf’e doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Hasankeyf, ülkemizin en turistik lokasyonlarından bir tanesi. İlginç tarihi ve son yıllarda sular altında kalmasından dolayı gündeme gelmesiyle anılan Hasankeyf, her şeye rağmen etkileyici bir tarih ve bol bol anı sunmayı ihmal etmiyor. Hasankeyf, ne zaman kurulduğu bilinmeyen bir tarihi yapı olmakla birlikte yapının tarihinin antik döneme kadar uzandığı, bilinen gerçekler arasında. Alanda ve höyükte yapılan çalışmalarda 12.000 yıl öncesine kadar arkeolojik yapılara rastlanmış, yerleşim bölgesinin Dicle nehrinin kenarında yer alması ve Yukarı Mezopotamya’dan Anadolu'ya geçiş görevi gören bir yol üzerinde konumlanması da bölgenin stratejik bir konumda yer aldığını kanıtlamış. Hasankeyf Köprüsü dünyanın ilk açılıp kapanabilen köprüsü olma özelliğini barındırıyor.

4. Gün : Hasankeyf – Batman Bisiklet Etabı: 50 Km

Sabah kahvaltımız ardından otelimizden ayrılıyor bizi takip edecek araçlara eşyalarımızı yüklüyoruz ve Batman’a doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Çatalhöyük, Anadolu'nun en eski yerleşim yeri olarak kabul edilse de Batman Çayı kenarında bulunan Hallan Çemi Höyüğü'ndeki buluntular ile aslında en eski yerleşim biriminin Batman-Kozluk sınırları kapsamında yer aldığı onaylanmıştır. Batman ili ve yöresinin yaklaşık 12.000 yıl öncesi bir yerleşim alanı olduğu ortaya konmuştur. Batman, Medler, Lesepkoslar, Partlar, Romalılar, Sasani ve Bizans gibi medeniyetlerin üzerinde hüküm sürdüğü bir coğrafyada bulunması sebebiyle de çok önemli eserlere sahiptir.

Batman gezimiz ardından turumuzu sonlandırıyoruz.

Mardin bisiklet turu 4 gün Hasankeyf Batman.jpg

İpekyolu Bisiklet Turlarının Özelliği

* Tarihi İpekyolu'nun yeniden canlanması ve İpekyolu Bisiklet Rotalarının tanıtımı amacıyla özel gün ve hafta etkinlikleri ile donatılmış özel turlardır.

* İpekyolu'nun geçtiği bölgelerdeki tarihi, kültürel, coğrafi, dini, ekonomik, sosyal özellikleri gözönüne alınarak bisiklet rotaları hazırlanmıştır.

* Her Etap sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilecek özel programlardır.

* Her etabın yol şartları ve katılımcıların yaş grubuna göre Yol, MTB, E-Bike modellerinde kaliteli bisikletler hazırlanmıştır.

* Bisiklet etapları günlük ortalama 50-60 kilometre olarak her seviye katılımcı için uygundur. Bisiklet sürüşleri sabah erken saatlerde başlayıp öğle sonrası tamamlanacak şekilde organize edilmiştir. Böylece katılımcılar hazırlanan etkinlikler ve serbest zaman sayesinde bölgeyi tanıma fırsatı bulacaklardır.

* Bisiklet sürüş etaplarında minibüs transfer ve bisiklet taşıma aracı eşlik edecektir. Etap sürüşleri esnasında yaşanabilecek teknik sorunlar anında giderilecek ve katılımcı istediği zaman araç desteği alabilecektir. Escort araçlar sayesinde trafik güvenliği sağlanacaktır.

* Etap sürüşlerinde öncü ve artçı bisiklet rehberleri ile birlikte kokartlı turizm rehberleri eşlik edecektir.

* Bisiklet Turlarımız A Grubu Turizm Acentası Blue Cat Travel tarafından hazırlanmaktadır. Acente hizmetleri ile birlikte misafirlere sigorta hizmeti verilmektedir.

* Yemekler 3 öğün olarak bölgenin yöresellerinden özel hazırlanmıştır. Ayrıca bisiklet sürüşleri ve gün boyunca içecek ve aperatifler açık büfe olarak sunulmaktadır.

* Tüm tur boyunca video ve fotoğraf çekim ekibi eşlik edecek, Drone, Aktüel ve Röportaj çekimleri yapılacaktır. Tanıtım amacıyla yapılan bu turlara katılanlar çekimlerinin yapılacağını kabul etmiş olurlar. Bisiklet tur çekimlerinden hazırlanan fotoğraf ve videolar Tv Programları, Haber, Sosyal Medya mecralarında yayınlanacaktır. Aynı zamanda katılımcılar kendi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapabilmeleri veya anı olarak fotoğraf ve videolara ücretsiz ulaşabileceklerdir.

Bisikletler bizden.

Turkiye-Turizm-Haritasi-Buyuk-Boy.jpg
BlueCat_Travel_Logo.png

İpekyolu Bisiklet Turlarına Katılmak, Rezervasyon Yaptırmak İçin Başvuru Formunu Doldurun

bottom of page