top of page

1-4 Haziran 2024

4 Gün 3 Gece

Kars, Sarıkamış, Ani Harabeleri, Çıldır Gölü Bisiklet Turu

Kars Turu 1 gün sehir merkezi.jpg
1. Gün: Kars Şehir Merkezi Bisiklet Etabı: 15 Km

Farklı bölgelerden gelen katılımcılarla Kars merkezinde bulunan otelimizde buluşuyoruz. Otel odalarımıza yerleştikten sonra tanışma, tur hakkında, gezilecek yerler, bisiklet etapları, sürüş kuralları konularında bilgilendirme için toplanıyoruz. Kişilere göre bisiklet boylarının ayarlanması ve gerekli ekipmanların hazırlanması ardından Kars şehir merkezinde yapacağımız bisiklet turumuza başlıyoruz.

“Dünya kenti”, “medeniyetler beşiği”, “Bin bir kiliseli” ve “40 kapılı” şehir olarak da adlandırılan Ani, içerisinde yer aldığı serhat şehrimiz Kars’ın binlerce yıllık sözlü gelenek kültürü, mimari yapıtları, İpek Yolu, edebiyatı, efsaneleri ve müziğinin de etkisi ile Anadolumuzun zengin geçmişini yansıtan nadide ören yerlerinden biridir.

2. Gün: Kars Ani Harabeleri Bisiklet Etabı: 40 Km

Sabah kahvaltımız ardından Ani Harabelerine doğru pedal çevirmeye başlıyoruz. Ani Harabeleri gezimiz ardından transfer araçlarımızla Kars şehir merkezindeki otelimize dönüyoruz.

Ani Antik Kenti, MÖ 3000’den MS 16. yüzyıla kadar yaklaşık 3600 yıl boyunca İpek Yolu üzerinde yer alan en önemli ticaret merkezlerinden biriydi. Surlarla çevrili Ani’de, Bagratuni Ermenileri, Bizanslar, Gürcüler ve Osmanlılardan birçok kalıntı günümüze kadar gelmiştir. Bunlardan bazıları 40 tane kilise, şapel ve anıt mezar kalıntılarıdır. Ani Harabeleri‘ ni çevreleyen surlar Bagratuni Hanedanlığı tarafından savunma amacıyla yapılmıştır.

Kars Turu 2 gün Ani Harabeleri.jpg
Kars Turu 3 gün Sarıkamış.jpg
3. Gün: Kars Sarıkamış Bisiklet Etabı: 50 Km

Transfer araçlarımızla Sarıkamış’a ulaşıyoruz. Sarıkamış bölgesinden itibaren pedal çevirmeye başlıyor ve Kars şehir merkezinde otelimize ulaşıyoruz.

Sarıkamış, doğal güzellikleri ve tarihi önemli mekanlarıyla dikkat çekici bir yer. Sarıkamış ilçesinin geneline yayılan sarıçam ormanları, bölge coğrafyasında her açıdan farklılık yaratır. 1914 yılında, Sarıkamış Allahuekber dağlarında, Kars'ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin askerin donarak ölmesi bölgeye ayrı bir önem vermektedir.

4. Gün: Çıldır Gölü Bisiklet Etabı: 50 Km

Sabah kahvaltımız ardından Çıldır Gölü’ne doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Çıldır Gölü, kışın üzerinde yürüyüp, atlı kızaklar ile gezebileceğiniz bir buz kütlesine dönüşüyor. Bahar ve yaz aylarında ise mavi – yeşil renkteki gölü çevreleyen tepeler ve çayırlar sarı – kahverengi – yeşil renklerle bürünerek harika manzaralar sunuyor.

Bisiklet gezimiz ardından transfer araçlarımızla Kars şehir merkezindeki otelimize dönüyor ve turumuzu sonlandırıyoruz.

kars turu 4 gün çıldır gölü.jpg

İpekyolu Bisiklet Turlarının Özelliği

* Tarihi İpekyolu'nun yeniden canlanması ve İpekyolu Bisiklet Rotalarının tanıtımı amacıyla özel gün ve hafta etkinlikleri ile donatılmış özel turlardır.

* İpekyolu'nun geçtiği bölgelerdeki tarihi, kültürel, coğrafi, dini, ekonomik, sosyal özellikleri gözönüne alınarak bisiklet rotaları hazırlanmıştır.

* Her Etap sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilecek özel programlardır.

* Her etabın yol şartları ve katılımcıların yaş grubuna göre Yol, MTB, E-Bike modellerinde kaliteli bisikletler hazırlanmıştır.

* Bisiklet etapları günlük ortalama 50-60 kilometre olarak her seviye katılımcı için uygundur. Bisiklet sürüşleri sabah erken saatlerde başlayıp öğle sonrası tamamlanacak şekilde organize edilmiştir. Böylece katılımcılar hazırlanan etkinlikler ve serbest zaman sayesinde bölgeyi tanıma fırsatı bulacaklardır.

* Bisiklet sürüş etaplarında minibüs transfer ve bisiklet taşıma aracı eşlik edecektir. Etap sürüşleri esnasında yaşanabilecek teknik sorunlar anında giderilecek ve katılımcı istediği zaman araç desteği alabilecektir. Escort araçlar sayesinde trafik güvenliği sağlanacaktır.

* Etap sürüşlerinde öncü ve artçı bisiklet rehberleri ile birlikte kokartlı turizm rehberleri eşlik edecektir.

* Bisiklet Turlarımız A Grubu Turizm Acentası Blue Cat Travel tarafından hazırlanmaktadır. Acente hizmetleri ile birlikte misafirlere sigorta hizmeti verilmektedir.

* Yemekler 3 öğün olarak bölgenin yöresellerinden özel hazırlanmıştır. Ayrıca bisiklet sürüşleri ve gün boyunca içecek ve aperatifler açık büfe olarak sunulmaktadır.

* Tüm tur boyunca video ve fotoğraf çekim ekibi eşlik edecek, Drone, Aktüel ve Röportaj çekimleri yapılacaktır. Tanıtım amacıyla yapılan bu turlara katılanlar çekimlerinin yapılacağını kabul etmiş olurlar. Bisiklet tur çekimlerinden hazırlanan fotoğraf ve videolar Tv Programları, Haber, Sosyal Medya mecralarında yayınlanacaktır. Aynı zamanda katılımcılar kendi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapabilmeleri veya anı olarak fotoğraf ve videolara ücretsiz ulaşabileceklerdir.

Bisikletler bizden.

Turkiye-Turizm-Haritasi-Buyuk-Boy.jpg
BlueCat_Travel_Logo.png

İpekyolu Bisiklet Turlarına Katılmak, Rezervasyon Yaptırmak İçin Başvuru Formunu Doldurun

bottom of page