Bisiklet İnisiyatifi Nedir?

Ne Değildir?

Neler Yaptık? 

Neler Yapıyoruz ?

Amacı Ne?

Bisiklet İnisiyatifi Manifestosu !

"Hakkımızda" başlığı altında açılan bu sayfada "Bisiklet İnisiyatifi"nin oluşum öncesinde bisiklet alanında neler yapıldığını ve bu sürece nasıl gelindiğinin hikayesini anlatmaya çalıştık.

"Bisiklet İnisiyatifi" bir zorunluluk olarak doğdu.

Bu oluşumu zorlayanlar kendi görevlerinin gereğini yapmayan idarecilerden tutun, bisiklet işinden para kazanan firmalar, göstermelik etkinliklerde bol bol fotoğraf çektirmekten başka icraatları olmayan gruplar / STK'lar, hiçbir sonuca ulaşmaması gayretiyle kendi aralarında paslaştıkları AB projeleri / Kalkınma Ajansı destekleri alanlar, bu ülkenin gerçek sorunlarını inadına görmezden gelen medya kuruluşları, insanların sağlık, spor, ulaşım, ekonomi, yaşanabilir çevre gibi gerçek ihtiyaçlarına çözüm bulmaya niyeti olmayanlar, vs... sayesinde biraraya geldik.

Önce hayret ettik;

Bisiklet herkesin hayatının bir köşesinde mutlaka yeri olan basit bir araçtır. Çocukların gelişimine katkısı olan, gençlerin spor yapmasını sağlayan, yetişkinler için ekonomik ulaşım aracı, çevreye zarar vermeyen, fosil yakıt gerektirmeyen, eğlenceli, modern şehirlerin göstergesi ve daha birçok faydası olan bisiklet neden idareciler tarafından görülmüyor diye...

Aynı dili konuşmak;

Bisikletin, insana ve topluma kazandırdıkları, ekonomik ve çevreci ulaşımda ki avantajları, sağlık için faydaları, vs... konusunda o kadar fazla bilgi var ki; bunları tekrar tekrar anlatmak gerekmiyor artık. Çok da uzağa gitmeye gerek yok kendi yakınlarımız bile bizi anlamadı. Zaten bizde anlatmayı bıraktık !

Aynı dili konuşan bisiklet kullanıcıları ile bir platformda buluştuk. Bunun adına da Bisiklet İnisiyatifi dedik.

İnisiyatif

İnisiyatif kelime manası Türk Dil Kurumunda; "Gerekli kararları almayı bilen kişinin niteliği." olarak belirtiliyor.

Artık konuşmayı bıraktık, harekete geçtik.
Dengede kalmamız için hareket etmemiz gerekiyor; hem bisiklet üstünde hem de hayatta...
Bisikletle birlikte kendi gücümüzü keşfettik.
Hayallerinin peşinden koşanlarla biraraya gelerek bir rüyayı büyütmek istedik. 
Hayalimizi gerçekleştirmek için de yanımıza sadece pedaldan gelen gücümüzü aldık. 
Bisikletle yolculuğun zor olduğunu biliyoruz, zaten "kolay"ı da, kolay olduğu için eledik.
Aslolan yolda olmaktır, bir yere varmak, dünyayı kurtarmak gibi bir niyetimiz yok...
Yolu bitirmeyi kendine hedef olarak seçmiş olan insana inat, yolda olma derdimiz var. Bıraktık, herkes her yere yetişmeye çalışsın. Tüketim alışkanlıklarıyla hızlı olduğunu düşünenlere inat, biz yavaş ve dingin akan bir hayatı seçtik.
Kalabalıklar arasında yaşayan ve yalnız olduğunun farkına varmayan insan, doğada ilk günkü kadar çıplak, Fakat masum değil !
Sonradan edindiği alışkanlık, statü ve bedenini örten elbiselerin aslında ruhunu örttüğünün farkında değil !
Doğayı en çok savunanların, onu en çok kirletenler olduğunu biliyoruz. Doğayı organize etmek için hevesli olanlara inat, biz doğanın içinde ve kendisi olmaya aday olduk, doğadan yana tavır aldık.

SEYİR DEFTERİ

Seyir Defteri Tv Programımızın Jeneriğinde Kızılderili Atasözünü kullandık;
"Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; Beyaz Adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak..!"
Bu TV Programımızda tüm illerimizde köylere uğrayarak yerel halkla görüşmeler, doğa, çevre, tarım, hayvancılık, ekoloji konularını işlemeye çalıştık.

PEDALLIYORUM

Bisikletle yaptığımız başka tv programımız "PEDALLIYORUM" adıyla yayınlandı.

KANSERE PEDAL

Kazım Koyuncu anısına gerçekleştirdiğimiz İstanbul'dan Artvin'e Bisiklet Turumuzda Karadenizde artış gösteren kanser vakalarını konu aldık. "KAZIM KOYUNCU ANISINA KANSERE PEDAL" projesi Karadeniz TV de yayınlandı.

İNADINA GÖRMEK

"İNADINA GÖRMEK" adlı projede görme engelli ile birlikte İstanbul'dan Antalya'ya Bisikletle  gittik. Tandem bisikletin arkasında pedal çeviren görme engelli kaskında taşıdığı kamera ile yol boyu video çekimleri yaptı. Bu projede "Bakmakla Görmek Arasındaki Fark"a dikkat çekerek, asıl kör olanın medya olduğunu vurguladık. .

inadına-görmek-001
inadına-görmek-001

press to zoom
inadına-görmek-007
inadına-görmek-007

press to zoom
inadına-görmek-004
inadına-görmek-004

press to zoom
inadına-görmek-001
inadına-görmek-001

press to zoom
1/11

Görme engelli bu ülkenin güzelliklerini kameraya yansıtabiliyor ama medya göremiyor. Asıl kör olan medyadır..

"EURO ASİA VELO" AVRASYA BİSİKLET ROTALARI AĞI PROJESİ
Avrupa ve Asya kıtaları arasında köprü olan Türkiye'nin bisiklet rotalarının hazırlanması amacıyla Ordu Valiliği ile ortak yürütülen "Euro Asia Velo" projesi Kalkınma Ajansı desteğiyle başlatıldı.

Euro Asia Velo Projesini halen "Tarihi İpek Yolu Rotaları" üzerinden devam ettiriyoruz. Türkiye'nin hem toprak parçası olarak hemde kültürel ve tarihi bağları itibarıyle büyük bölümünün Asya kıtasına bağlı olduğunun bilinciyle "Asia Velo"yu kuruyoruz.

euro asia velo.jpg

EKO TURİZM
Turizmin sadece güneş, kum, deniz olmadığını ve herşey dahil sisteminin ülkemize ve yerel halka hiçbir faydasının olmadığının bilincinde olarak biz eko turizme yöneldik.
Bisiklet turlarımızla birlikte yürüttüğümüz eko turizm çalışmalarında köy evlerinde konaklama yapıyor, yerel değerlerin korunması, yerel halkın kalkınması, kültür değerleri ve doğanın korunması ilkesiyle hareket ediyoruz..

GENÇ AKTİVİTE
Müzik Kanalı Genç Tv için hazırladığımız programda bisiklet turları yanında farklı sportif ve eğlenceli aktiviteleri il il gerçekleştirdik.

GENÇ MİHMANDARLAR
Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri kapsamında desteklenen projemiz "GENÇ MİHMANDARLAR" Projesi Eyüp Anadalu Kız İmam Hatip Okulunda gerçekleştirildi. Kız öğrencilere bisiklet dersleri verildi ve birlikte bisiklet turları yapıldı.

genc_mihmandarlar.jpg

OKULLARDA BİSİKLET EĞİTİMİ
Okullar ve Üniversitelerde Bisiklet Eğitimleri veriyoruz.

GÜNEYDOĞU BİSİKLET TURLARI
Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki tarihi yerlerden Nemrut Dağı, Hasankeyf, Mardin, Göbeklitepe, Urfa, Diyarbakır, Gaziantep, Van Gölü gibi birçok yerde bisiklet turları gerçekleştiriyoruz.

ENGELSİZ SEYİR DEFTERİ
Tekerlekli Sandalyeli Muhammet ile birlikte hazırlanan Tv Programı çekimleri Gaziantep'te yapıldı.

MEDYA EĞİTİMLERİ
Tv Programları, Belgeseller, Gezi Programları, Sosyal Medya, Youtuber, Blogger alanında eğitimler verdik ve yeni kişiler yetiştirdik. Yetiştirdiğimiz kişiler kendi gezi programlarını hazırladılar.

YOUTUBER, BLOGGER
Tv Programlarının etkisi artık azalmış ve Youtube videoları daha öne çıktığı dönemlerde Youtuber'lar yetiştirdik. Youtube için çekilen videolarda sponsor firmalarla desteklenen genç ekip hem geziyor hemde kendi iş imkanlarını oluşturup para kazanabiliyorlar. Hem bisiklet turları hemde sosyal medya alanında eğitim verdiğimiz gençler sosyal medya platformlarında Blogger oldular.

TANITIM FİLMLERİ
Firmalarının ürünleri için tanıtım filmleri hazırlıyoruz. Tanıtım filmlerini bisiklet teması altında gerçekleştirerek daha çok kitleye duyurulmasını sağlıyoruz. Tanıtım filmleri sayesinde ekip kendi gelirlerini sağlıyor ve daha çok bisikletle seyahat etme imlanı buluyor.

BİSİKLET EĞİTİMLERİ
7 den 70 e herkes için verdiğimiz bisiklet eğitimlerine önce İstanbul'dan başladık sonra tüm illere yaydık.

BİSİKLET TRENİ
Hem şehiriçi gündelik yaşamda hemde turistik bölgelerde güvenli bisiklet sürüşleri için oluşturduğumuz rehberli bisiklet konvoylarını birçok ilde uygulamasını gerçekleştiriyoruz.

BİSİKLETLE TARİH KÜLTÜR TURLARI
Turistik tarihi kültürel bölgelerde bisiklet turlarını başlattık.

BİSİKLETLE DOĞA TURLARI
Herkesin katılabileceği seviyelerde rehberli, güvenli, escort araç destekli, organizeli bisiklet turları yapıyoruz.

BİSİKLETLİ TATİL
A Grubu Turizm Acenteleri işbirliğiyle Türkiye'de tüm bölgelerde Bisikletli Turizm yapıyoruz.

BİKE HOTEL
Bisikletli Tatillerde konaklama hizmetlerini sağlayan bisiklet dostu otellerin oluşmasını sağlıyoruz.

BİSİKLET GEZGÜNLERİYLE KOORDİNASYON
Bisiklet kullanımın çok yaygın olduğu Avrupa ve Asya ülkelerindeki bisiklet gurupları, kulüpler, gezginler, acentalar ile irtibatlarımızı geliştirerek karşılıklı işbirliği gerçekleştiriyoruz.

BELEDİYELERLE ORTAK ETKİNLİKLER
Bisiklet kullanımın gelişmesi ve bisiklet rotalarının oluşturulması amacıyla belediyelerle ortak etkinlikler düzenliyoruz.

EDİRNE'DEN KARS'A BİSİKLET TRENİ
Türkiye tüm illerinde bisiklet rotalarını oluşturmak için yerel yönetimler, STK lar, bisikletçiler, turizmciler, esnaf, öğrenciler ve yerel halkla işbirliği yürütüyoruz.

DOĞA KAMPLARI, GELENEKSEL KÜLTÜRÜ YAŞATMA
Bisiklet bizim için araçtır. Asıl amacımız ise doğa ile bütün olabilmek, eko turizmin gelişmesi, yerel halkın turizmden istifade etmesi, geleneklerimiz, kültür, sosyal yaşamın korunması gibi ideallerdir. Bu alanda doğa kampları, sokak oyunları gibi birçok etkinliliğe imza atıyoruz.

BİSİKLET ÖZGÜRLÜKTÜR
Modern dünyanın getirdiği hızlı yaşam, kalabalık ortamlar, trafik, gürültü, stres içerisinde kalmış insanlar artık doğa içinde olmak, daha yavaşlamak, temiz hava, hareket, doğal beslenme gibi tercihlerde bulunuyor. Bisikletli Turizm bu talepler doğrultusunda büyük ilgi görüyor.

MİNİMAL YAŞAM
Mutluluk basittir, sade yaşamla daha mutlu oluyoruz. D
üğün konvoyumuzu bile bisikletle yapıyor, az eşya ile yuvamızı kuruyor, üzerimizdeki yüklerden kurtuluyor, zamanı kendimiz için kullanıyoruz...

BİSİKLET SERÜVENİ
Yönetmenlikten başlayan bisiklet serüvenini Cengiz Yargıç anlatıyor.