top of page

10-13 Nisan 2024

Ramazan Bayramı

4 Gün 3 Gece

İskenderun, Arsuz, Samandağ, Antakya Bisiklet Turu

1. Gün: İskenderun Şehir Merkezi Bisiklet Etabı: 15 Km

Farklı bölgelerden gelen katılımcılarla İskenderun merkezinde bulunan otelimizde buluşuyoruz. Otel odalarımıza yerleştikten sonra tanışma, tur hakkında, gezilecek yerler, bisiklet etapları, sürüş kuralları konularında bilgilendirme için toplanıyoruz. Kişilere göre bisiklet boylarının ayarlanması ve gerekli ekipmanların hazırlanması ardından İskenderun şehir merkezinde yapacağımız bisiklet turumuza başlıyoruz.

İskenderun, tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle dikkat çeken bir liman şehridir. İskenderun, antik dönemde "Alexandretta" olarak bilinirdi ve tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanır. Şehir, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi çeşitli uygarlıkların hüküm sürdüğü bir yerde bulunuyordu. Tarihi boyunca farklı kültürlerin etkisi altında kalan İskenderun'da bu medeniyetlerin izlerini antik birikimler ve tarihi yapılar üzerinde görebilirsiniz. İskenderun, Toros Dağları'nın eteklerine yakın bir konumda bulunuyor ve bisiklet turları gibi aktiviteler için ideal bir ortam sunuyor. Bölgenin doğal zenginliği, deniz manzaralarıyla birleşerek muhteşem anılar biriktirmenizi sağlar.

ipekyolu Hatay Bisiklet Turu 1. Gün İskenderun Merkez.jpg
2. Gün : İskenderun – Arsuz Bisiklet Etabı: 40 Km

Sabah kahvaltımız ardından bizi takip edecek araçlara eşyalarımızı yüklüyor ve Arsuz’a doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Arsuz, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve plajlarıyla ziyaretçilerine birçok gezilecek yer sunmaktadır. Ortaçağ dönemine ait olduğu düşünülen Arsuz Kalesi, Arsuz'un simgelerinden biridir. Kaleye çıkarak muhteşem deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Deniz, göl ve ormanın bir arada bulunduğu Arsuz Güzelsu Tabiat Parkı, doğa severler için ideal bir yerdir. Helenistik ve Roma dönemine ait kalıntılara ev sahipliği yapan Batı Çayırları Antik Kenti, tarihi ve arkeolojik bir gezi için ideal bir nokta. Arsuz merkezinde bulunan Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi, cami, hamam, medrese ve türbeden oluşmaktadır. Arsuz'un tarihi dokusunu yansıtan dar sokakları ve taş evleriyle ünlü olan Aşağı Mahalleyi gezmek keyifli olabilir. Arsuz ilçesi, sahil şeridi boyunca birçok güzel plaja sahiptir. Adatepe Plajı, Blaundus Plajı, Kumur Plajı gibi plajlarda denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz.

ipekyolu Hatay Bisiklet Turu 2. Gün İskenderun Arsuz.jpg
3. Gün : Arsuz – Samandağ Bisiklet Etabı: 55 Km

Sabah kahvaltımız ardından otelimizden ayrılıyor bizi takip edecek araçlara eşyalarımızı yüklüyoruz ve Samandağ’a doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Samandağ, Hatay iline bağlı bir ilçe olup, tarihi ve turistik yerleri ile ünlüdür. Ziyaretçilere birçok gezilecek yer sunmaktadır. Antik döneme ait olan Titus Tüneli Roma İmparatoru Titus döneminde yapılmıştır. Tünel, gizemli atmosferiyle dikkat çeker ve antik tarih severler için ilgi çekici bir noktadır. Aziz Pavlus'un yerleştiği müzik hikayeleri ile tanınan Aziz Pavlus Müzesi, Hristiyanlık tarihine ilgi duyanlar için önemli bir ziyaret noktasıdır. Habibi Neccar Camii, Samandağ'ın en önemli camilerinden biridir ve Antakya'daki en eski camiler arasında yer alır. Cami, arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkan Roma kökenli tapınak kalıntılarının üzerine inşa edilmiştir. Samandağ ilçesine yakın olan Karatepe-Aslantaş Milli Parkı, Hititler dönemine ait önemli tarihi kalıntıları içermektedir. Hitit dönemine ait yazıtlar ve heykeller bu parkta görülebilir. Samandağ'ın kıyısında bulunan Kurtini Mağarası, yer altı nehirleri ve mağara sistemleriyle ünlüdür. Mağarayı gezip doğal güzelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

ipekyolu Hatay Bisiklet Turu 3. Gün Arsuz Samandağ.jpg
4. Gün : Defne – Antakya Bisiklet Etabı: 25 Km

Sabah kahvaltımız ardından otelimizden ayrılıyor bizi takip edecek araçlara eşyalarımızı yüklüyoruz ve Antakya’ya doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Antakya, Hatay ilinin merkez ilçesidir ve çok zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahiptir. Birçok gezilecek yere ev sahipliği yapar. Roma dönemine ait birçok eserin sergilendiği Antakya Arkeoloji Müzesi, Antakya'nın en önemli turistik noktalarından biridir. Mozaikler, heykeller, mezar taşları ve Antakya'nın tarihi hakkında bilgi edinmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. St. Pierre Kilisesi, Aziz Petrus'un İsa'ya ilk kez takipçi olduğu düşünülen kilise olarak kabul edilir. Kilise, yeraltında yer alır ve büyüleyici bir atmosfere sahiptir. Antakya'nın merkezinde yer alan Antik Antakya Harabeleri, Roma dönemine ait kalıntıları barındırır. Antik tiyatro, sütunlu caddeler ve antik kent kalıntıları burada görülebilir. Antakya'nın tarihi çarşısı, geleneksel Osmanlı mimarisi ve atmosferi ile ünlüdür. Antakya'nın benzersiz mozaiklerini sergileyen Antakya Mosaic Müzesi, mozaik sanatına ilgi duyanlar için ideal bir yerdir. Antakya'nın eteklerinde yer alan St. Simon Manastırı, kayalıklara oyulmuş eremit hücrelerinden oluşmaktadır. Tırmanarak veya teleferikle manastıra ulaşabilir ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Antakya gezimiz ardından turumuzu sonlandırıyoruz.

ipekyolu Hatay Bisiklet Turu 4. Gün Defne Antakya.jpg

İpekyolu Bisiklet Turlarının Özelliği

* Tarihi İpekyolu'nun yeniden canlanması ve İpekyolu Bisiklet Rotalarının tanıtımı amacıyla özel gün ve hafta etkinlikleri ile donatılmış özel turlardır.

* İpekyolu'nun geçtiği bölgelerdeki tarihi, kültürel, coğrafi, dini, ekonomik, sosyal özellikleri gözönüne alınarak bisiklet rotaları hazırlanmıştır.

* Her Etap sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilecek özel programlardır.

* Her etabın yol şartları ve katılımcıların yaş grubuna göre Yol, MTB, E-Bike modellerinde kaliteli bisikletler hazırlanmıştır.

* Bisiklet etapları günlük ortalama 50-60 kilometre olarak her seviye katılımcı için uygundur. Bisiklet sürüşleri sabah erken saatlerde başlayıp öğle sonrası tamamlanacak şekilde organize edilmiştir. Böylece katılımcılar hazırlanan etkinlikler ve serbest zaman sayesinde bölgeyi tanıma fırsatı bulacaklardır.

* Bisiklet sürüş etaplarında minibüs transfer ve bisiklet taşıma aracı eşlik edecektir. Etap sürüşleri esnasında yaşanabilecek teknik sorunlar anında giderilecek ve katılımcı istediği zaman araç desteği alabilecektir. Escort araçlar sayesinde trafik güvenliği sağlanacaktır.

* Etap sürüşlerinde öncü ve artçı bisiklet rehberleri ile birlikte kokartlı turizm rehberleri eşlik edecektir.

* Bisiklet Turlarımız A Grubu Turizm Acentası Blue Cat Travel tarafından hazırlanmaktadır. Acente hizmetleri ile birlikte misafirlere sigorta hizmeti verilmektedir.

* Yemekler 3 öğün olarak bölgenin yöresellerinden özel hazırlanmıştır. Ayrıca bisiklet sürüşleri ve gün boyunca içecek ve aperatifler açık büfe olarak sunulmaktadır.

* Tüm tur boyunca video ve fotoğraf çekim ekibi eşlik edecek, Drone, Aktüel ve Röportaj çekimleri yapılacaktır. Tanıtım amacıyla yapılan bu turlara katılanlar çekimlerinin yapılacağını kabul etmiş olurlar. Bisiklet tur çekimlerinden hazırlanan fotoğraf ve videolar Tv Programları, Haber, Sosyal Medya mecralarında yayınlanacaktır. Aynı zamanda katılımcılar kendi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapabilmeleri veya anı olarak fotoğraf ve videolara ücretsiz ulaşabileceklerdir.

Bisikletler bizden.

Turkiye-Turizm-Haritasi-Buyuk-Boy.jpg
BlueCat_Travel_Logo.png

İpekyolu Bisiklet Turlarına Katılmak, Rezervasyon Yaptırmak İçin Başvuru Formunu Doldurun

bottom of page