top of page

25 - 28 Mayıs 2024

4 Gün 3 Gece

Hakkari Bisiklet Turu

Hakkâri Turu 1 gün hakkari merkez.jpg
1. Gün: Hakkari Merkezi Bisiklet Etabı: 15 Km

Farklı bölgelerden gelen katılımcılarla Hakkari merkezinde bulunan otelimizde buluşuyoruz. Otel odalarımıza yerleştikten sonra tanışma, tur hakkında, gezilecek yerler, bisiklet etapları, sürüş kuralları konularında bilgilendirme için toplanıyoruz. Kişilere göre bisiklet boylarının ayarlanması ve gerekli ekipmanların hazırlanması ardından Hakkari şehir merkezinde yapacağımız bisiklet turumuza başlıyoruz.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan ve Türkiye'nin en Doğu'sunda yer alan Hakkari ilinin, iki ayrı ülkeye sınırı bulunmaktadır. Hakkari tarihi Urartu medeniyetine kadar uzanmaktadır. Harika doğası ve inanılmaz tarihi kültürel miraslarıyla bilinen Hakkari, tarihsel süreç boyunca; Hurriler, Urartular, Persler, Araplar, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin hakimiyeti altında bulunmuş. Bu sebeple kent içerisinde birçok tarihi güzellik bulunmaktadır.

2. Gün: Cennet Cehennem Vadisi Bisiklet Etabı: 45 Km

Sabah kahvaltımız ardından transfer araçlarımızla ulaştığımız Cennet Cehennem Vadisinde pedal çevirmeye başlıyoruz.

“Cennet” olarak adlandırılan yemyeşil vadide rengârenk çiçekler  bulunurken “Cehennem” olarak nitelenen kısımda ise on binlerce yıllık buzulların bulunduğu derin bir vadi yer alıyor. Vadi yolu boyunca dağ keçileri, keklikler, rengârenk çiçekler, ceviz ağaçları, gürül gürül akan dereleri görebilirsiniz.

Hakkâri turu 2 gün cennet cehennem.jpg
Hakkâri turu 3 gberçelan yaylası.jpg
3. Gün: Berçelan Yaylası Bisiklet Etabı: 30 Km

Transfer araçlarımızla Berçelan Yaylasına ulaşıyoruz. Berçelan Yaylasından itibaren pedal çevirmeye başlıyoruz.

Berçelan Yaylası ve çevresi dağcılık, kayakçılık, doğa yürüyüşü imkanlarına, güzel floraya sahip bir alandır. Berçelan yaylası diğer yaylalar gibi yöre halkının yazın hayvanlarını otlatmak ve ürünlerini değerlendirmek için göç ettikleri, geleneksel kara çadırları ile yaşadıkları bir yayladır. Yayla civarında yer alan Seyithan buzul gölü çevreye ayrı bir özellik ve güzellik katmaktadır.

4. Gün Bisiklet Etabı: 20 Km

Gerek doğal güzellikleri, gerekse tarihi yerleri açısından gün geçtikçe ilgi çekmeyi başaran Hakkari'de gezilmesi ve görülmesi gereken birçok turistik alan bulunmaktadır. Cennet – Cehennem Vadisi, Seyithan Gölü, Meydan Medresesi, Urartu Mezarlığı, Kayme Sarayı, Dev Evleri – Dirheler, Peri Bacaları, Şemdinli Taş Köprüsü, Durankaya Yaylası, Berçelan Yaylası, Merga Bütan Kayak Merkezi, Zap Vadisi, Hakkari Cilo ve Sat Dağları Milli Parkı, Vanadokya Peribacaları, Zümrüt Dağı Kaplıcası, Hakkari Bilim Müzesi, Mergan Vadisi, Mor Dağı, Sümbül Dağı, Ava Ore Şelalesi, Uludoruk, Zap Suyu, Antik Kaya Resimleri, Koç Heykeli, Hakkari Kaledibi Buluntuları, Zeynel Bey Medresesi, Kelat Sarayı, Nasturi Kilisesi - Koçani Kilisesi, Hakkari Kilim Müzesi, Cilo Bozları, Hakkari Konak Kilisesi, Nehri Taş Köprü, Sineber Şelalesi

Hakkâri yemeklerinde kullanılan en temel iki malzeme, coğrafyanın öncelikli olarak hayvancılığa elverişli olmasından dolayı et ve yine dağların ve yüksek yaylaların Hakkâri halkına bir armağanı olan doğal otlardır.

Bisiklet gezimiz ardından turumuzu sonlandırıyoruz.

Hakkâri turu 4 gün ağaçdibi şelalesi.jpg

İpekyolu Bisiklet Turlarının Özelliği

* Tarihi İpekyolu'nun yeniden canlanması ve İpekyolu Bisiklet Rotalarının tanıtımı amacıyla özel gün ve hafta etkinlikleri ile donatılmış özel turlardır.

* İpekyolu'nun geçtiği bölgelerdeki tarihi, kültürel, coğrafi, dini, ekonomik, sosyal özellikleri gözönüne alınarak bisiklet rotaları hazırlanmıştır.

* Her Etap sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilecek özel programlardır.

* Her etabın yol şartları ve katılımcıların yaş grubuna göre Yol, MTB, E-Bike modellerinde kaliteli bisikletler hazırlanmıştır.

* Bisiklet etapları günlük ortalama 50-60 kilometre olarak her seviye katılımcı için uygundur. Bisiklet sürüşleri sabah erken saatlerde başlayıp öğle sonrası tamamlanacak şekilde organize edilmiştir. Böylece katılımcılar hazırlanan etkinlikler ve serbest zaman sayesinde bölgeyi tanıma fırsatı bulacaklardır.

* Bisiklet sürüş etaplarında minibüs transfer ve bisiklet taşıma aracı eşlik edecektir. Etap sürüşleri esnasında yaşanabilecek teknik sorunlar anında giderilecek ve katılımcı istediği zaman araç desteği alabilecektir. Escort araçlar sayesinde trafik güvenliği sağlanacaktır.

* Etap sürüşlerinde öncü ve artçı bisiklet rehberleri ile birlikte kokartlı turizm rehberleri eşlik edecektir.

* Bisiklet Turlarımız A Grubu Turizm Acentası Blue Cat Travel tarafından hazırlanmaktadır. Acente hizmetleri ile birlikte misafirlere sigorta hizmeti verilmektedir.

* Yemekler 3 öğün olarak bölgenin yöresellerinden özel hazırlanmıştır. Ayrıca bisiklet sürüşleri ve gün boyunca içecek ve aperatifler açık büfe olarak sunulmaktadır.

* Tüm tur boyunca video ve fotoğraf çekim ekibi eşlik edecek, Drone, Aktüel ve Röportaj çekimleri yapılacaktır. Tanıtım amacıyla yapılan bu turlara katılanlar çekimlerinin yapılacağını kabul etmiş olurlar. Bisiklet tur çekimlerinden hazırlanan fotoğraf ve videolar Tv Programları, Haber, Sosyal Medya mecralarında yayınlanacaktır. Aynı zamanda katılımcılar kendi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapabilmeleri veya anı olarak fotoğraf ve videolara ücretsiz ulaşabileceklerdir.

Bisikletler bizden.

Turkiye-Turizm-Haritasi-Buyuk-Boy.jpg
BlueCat_Travel_Logo.png

İpekyolu Bisiklet Turlarına Katılmak, Rezervasyon Yaptırmak İçin Başvuru Formunu Doldurun

bottom of page