top of page

11 - 14 Mayıs 2024  

4 Gün 3 Gece

Gaziantep, Birecik, Şanlıurfa, Göbeklitepe Bisiklet Turu

Gaziantep Bisiklet Turu 1 Gün Gaziantep Şehiriçi.jpg
1. Gün: Gaziantep Şehir Merkezi Bisiklet Etabı: 15 Km

Farklı bölgelerden gelen katılımcılarla Gaziantep merkezinde bulunan otelimizde buluşuyoruz. Otel odalarımıza yerleştikten sonra tanışma, tur hakkında, gezilecek yerler, bisiklet etapları, sürüş kuralları konularında bilgilendirme için toplanıyoruz. Kişilere göre bisiklet boylarının ayarlanması ve gerekli ekipmanların hazırlanması ardından Gaziantep şehir merkezinde yapacağımız bisiklet turumuza başlıyoruz.

Gaziantep, ipekyolu üzerinde stratejik bir konumda olması sebebiyle önemini korumuştur. İpek ve baharat ticareti gibi önemli mallar bu yoldan taşınarak Avrupa'ya kadar ulaştırılmıştır. Bu durum, Gaziantep'in ekonomik ve kültürel açıdan zenginleşmesine katkı sağlamıştır. Şehirde, tarihî çarşılar, hanlar, camiler ve kervansaraylar gibi yapılar, İpek Yolu'nun geçmişini hatırlatan önemli eserler olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

2. Gün : Gaziantep - Birecik Bisiklet Etabı: 70 Km

Sabah kahvaltımız ardından otelimizden ayrılıyor bizi takip edecek araçlara eşyalarımızı yüklüyoruz ve Nizip Zeugma Antik Kentine doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Zeugma, Gaziantep'in Nizip ilçesine bağlı Belkıs köyünde bulunan antik yerleşim yeridir. Asur Ticaret Kolonileri Çağından beri Fırat nehrini geçmek isteyen ticaret kervanlarının ve orduların kullandığı önemli noktalardan birisidir. Zeugma'da Roma İmparatorluğu döneminden kalma evlerin ve villaların tabanlarını süsleyen mozaikleri, kent baraj suları altında kalmadan önce başlatılan kurtarma kazıları sonucunda ortaya çıkartılmıştır.

Gaziantep Bisiklet Turu 2. Gün Nizip Zeugma Birecik.jpg
Gaziantep Bisiklet Turu 3 Gün şanlıurfa.jpg
3. Gün : Birecik - Şanlıurfa Bisiklet Etabı: 70 Km

Sabah kahvaltımız ardından otelimizden ayrılıyor bizi takip edecek araçlara eşyalarımızı yüklüyoruz ve Şanlıurfa’ya doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Şanlıurfa, coğrafi konumu nedeniyle üzerinde tarih boyunca bir çok devlet ve beyliğin hüküm sürdüğü, değişik kültürlerin geçiş ve kaynaşma alanı olmuştur. İlk ve orta çağda eski uygarlık merkezlerinden olan Mezopotamya ve Arap ülkeleri ile Avrupa arasındaki bazı yollar Şanlıurfa üzerinden geçmekteydi. Şanlıurfa doğuyu batıya bağlayan bir çok tarihi, ticari ve askeri yolların üzerinde yer almış olması nedeniyle geçmişte ve günümüzde önemli bir il olmuştur.

4. Gün : Göbeklitepe Bisiklet Etabı: 20 Km

Sabah kahvaltımız ardından Göbeklitepe’ye doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.

Büyük bir organizasyon ve hayal gücünün eseri olan Göbeklitepe, bu büyüklükteki en eski anıt ve ilklerin ötesinde, birçok anlamda tarihin sıfır noktasını oluşturmaktadır. Tarih öncesi insanın inanç dünyasını yansıtan, animist figürlerle zenginleştirilmiş tapınaklar Göbeklitepe’yi arkeoloji tarihinin en önemli keşiflerinden biri olmasını sağlamıştır. Yaklaşık 12 bin yıl öncesinde nasıl tasarlandığı hala cevap bulamayan tapınak, Mısır Piramitleri'nden ve İngiltere'deki Stonehenge'den yaklaşık 7 bin 500 yıl önce inşa edilmiş olmasıyla da tüm dikkatleri üzerine çekmektedir.

Göbeklitepe gezimiz ardından turumuzu sonlandırıyoruz.

Gaziantep Bisiklet Turu 4 Gün Göbeklitepe.jpg

İpekyolu Bisiklet Turlarının Özelliği

* Tarihi İpekyolu'nun yeniden canlanması ve İpekyolu Bisiklet Rotalarının tanıtımı amacıyla özel gün ve hafta etkinlikleri ile donatılmış özel turlardır.

* İpekyolu'nun geçtiği bölgelerdeki tarihi, kültürel, coğrafi, dini, ekonomik, sosyal özellikleri gözönüne alınarak bisiklet rotaları hazırlanmıştır.

* Her Etap sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilecek özel programlardır.

* Her etabın yol şartları ve katılımcıların yaş grubuna göre Yol, MTB, E-Bike modellerinde kaliteli bisikletler hazırlanmıştır.

* Bisiklet etapları günlük ortalama 50-60 kilometre olarak her seviye katılımcı için uygundur. Bisiklet sürüşleri sabah erken saatlerde başlayıp öğle sonrası tamamlanacak şekilde organize edilmiştir. Böylece katılımcılar hazırlanan etkinlikler ve serbest zaman sayesinde bölgeyi tanıma fırsatı bulacaklardır.

* Bisiklet sürüş etaplarında minibüs transfer ve bisiklet taşıma aracı eşlik edecektir. Etap sürüşleri esnasında yaşanabilecek teknik sorunlar anında giderilecek ve katılımcı istediği zaman araç desteği alabilecektir. Escort araçlar sayesinde trafik güvenliği sağlanacaktır.

* Etap sürüşlerinde öncü ve artçı bisiklet rehberleri ile birlikte kokartlı turizm rehberleri eşlik edecektir.

* Bisiklet Turlarımız A Grubu Turizm Acentası Blue Cat Travel tarafından hazırlanmaktadır. Acente hizmetleri ile birlikte misafirlere sigorta hizmeti verilmektedir.

* Yemekler 3 öğün olarak bölgenin yöresellerinden özel hazırlanmıştır. Ayrıca bisiklet sürüşleri ve gün boyunca içecek ve aperatifler açık büfe olarak sunulmaktadır.

* Tüm tur boyunca video ve fotoğraf çekim ekibi eşlik edecek, Drone, Aktüel ve Röportaj çekimleri yapılacaktır. Tanıtım amacıyla yapılan bu turlara katılanlar çekimlerinin yapılacağını kabul etmiş olurlar. Bisiklet tur çekimlerinden hazırlanan fotoğraf ve videolar Tv Programları, Haber, Sosyal Medya mecralarında yayınlanacaktır. Aynı zamanda katılımcılar kendi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapabilmeleri veya anı olarak fotoğraf ve videolara ücretsiz ulaşabileceklerdir.

Bisikletler bizden.

Turkiye-Turizm-Haritasi-Buyuk-Boy.jpg
BlueCat_Travel_Logo.png

İpekyolu Bisiklet Turlarına Katılmak, Rezervasyon Yaptırmak İçin Başvuru Formunu Doldurun

bottom of page