top of page

4-7 Mayıs 2024

4 Gün 3 Gece

Şırnak, Cizre Bisiklet Turu

1. Gün: Şırnak Bisiklet Etabı: 30 Km
Farklı bölgelerden gelen katılımcılarla Şırnak merkezinde bulunan otelimizde buluşuyoruz. Otel odalarımıza yerleştikten sonra tanışma, tur hakkında, gezilecek yerler, bisiklet etapları, sürüş kuralları konularında bilgilendirme için toplanıyoruz. Kişilere göre bisiklet boylarının ayarlanması ve gerekli ekipmanların hazırlanması ardından Şırnak merkezinde yapacağımız bisiklet turumuza başlıyoruz.
Müthiş derecede büyüleyici olan coğrafyanın dağlarını, nehirlerini, kanyon ve şelalelerini görerek kutsal hikaye ve efsanlerin derinliklerine dalacağız. Aşkı da göreceğiz, ihaneti de. İlk inananların sesinide duyacağız. Ezidilik, Yahudilik, Hırıstiyanlık ve Müslümanlığın çok bilinmeyen yönlerine yakından şahit olacağız. Gördüğümüz ve duyduğumuz her şey bizi şaşırtıp heyecanlandıracak.

2. Gün : Şırnak - Cizre Bisiklet Etabı: 50 Km
Sabah kahvaltımız ardından otelimizden ayrılıyor bizi takip edecek araçlara eşyalarımızı yüklüyoruz ve Cizre'ye doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.
Yukarı Mezopotamya’nın kadim topraklarında toplulukların, inanç ve yaşam hikayelerini dinleme şansını bulacağız. Ve bir zamanlar nasipler kapısı olarak bilinen bu yerler de; Nuh Tufanı'nın izlerini, Ezdilerin, Süryanilerin, Nasturilerin ve Keldanilerin kadim hikaye ve inançlarının izlerini sürebileceğiz. 

3. Gün : Cizre Merkez Bisiklet Etabı: 30 Km
Sabah kahvaltımız ardından pedal çevirmeye başlıyoruz. Cizre’de bulunan Mem û Zin Türbesi, Ulu Camii, Kırmızı Medrese İsmail Ebul-İz El-Cezeri Yatırı’nı ziyaret ettikten sonra öğlen yemeği için mola veriyoruz. Bırca Belek olarak adlandırılan tarihi kent surlarını, Hamidiye Kışlası ve burada bulunan Zerdüşti Güneş tapınağını gördükten sonra Cizre Dengbej Evi ziyaretimiz olacak. 

4. Gün Cizre, İdil Bisiklet Etabı: 40 Km
Sabah kahvaltımız ardından otelimizden ayrılıyor bizi takip edecek araçlara eşyalarımızı yüklüyoruz ve İdil'e doğru pedal çevirmeye başlıyoruz.
İdil Mağara (Kiwex) Köyü, Haberli (Bsorino) Köyü ve Öğündük (Mıdin) Köylerini keşfe çıkacağız. Bu köylerde bulunan tarihi Manastır ve Kiliselerin yanı sıra eskiden Ezidi yerleşim yeri olan Mağara Köyünün mimarisi ve taş sanatı ile buluşan mezarlıklarını da göreceğiz ve gezimiz ardından turumuzu sonlandırıyoruz.
 

İpekyolu Bisiklet Turlarının Özelliği

* Tarihi İpekyolu'nun yeniden canlanması ve İpekyolu Bisiklet Rotalarının tanıtımı amacıyla özel gün ve hafta etkinlikleri ile donatılmış özel turlardır.

* İpekyolu'nun geçtiği bölgelerdeki tarihi, kültürel, coğrafi, dini, ekonomik, sosyal özellikleri gözönüne alınarak bisiklet rotaları hazırlanmıştır.

* Her Etap sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilecek özel programlardır.

* Her etabın yol şartları ve katılımcıların yaş grubuna göre Yol, MTB, E-Bike modellerinde kaliteli bisikletler hazırlanmıştır.

* Bisiklet etapları günlük ortalama 50-60 kilometre olarak her seviye katılımcı için uygundur. Bisiklet sürüşleri sabah erken saatlerde başlayıp öğle sonrası tamamlanacak şekilde organize edilmiştir. Böylece katılımcılar hazırlanan etkinlikler ve serbest zaman sayesinde bölgeyi tanıma fırsatı bulacaklardır.

* Bisiklet sürüş etaplarında minibüs transfer ve bisiklet taşıma aracı eşlik edecektir. Etap sürüşleri esnasında yaşanabilecek teknik sorunlar anında giderilecek ve katılımcı istediği zaman araç desteği alabilecektir. Escort araçlar sayesinde trafik güvenliği sağlanacaktır.

* Etap sürüşlerinde öncü ve artçı bisiklet rehberleri ile birlikte kokartlı turizm rehberleri eşlik edecektir.

* Bisiklet Turlarımız A Grubu Turizm Acentası Blue Cat Travel tarafından hazırlanmaktadır. Acente hizmetleri ile birlikte misafirlere sigorta hizmeti verilmektedir.

* Yemekler 3 öğün olarak bölgenin yöresellerinden özel hazırlanmıştır. Ayrıca bisiklet sürüşleri ve gün boyunca içecek ve aperatifler açık büfe olarak sunulmaktadır.

* Tüm tur boyunca video ve fotoğraf çekim ekibi eşlik edecek, Drone, Aktüel ve Röportaj çekimleri yapılacaktır. Tanıtım amacıyla yapılan bu turlara katılanlar çekimlerinin yapılacağını kabul etmiş olurlar. Bisiklet tur çekimlerinden hazırlanan fotoğraf ve videolar Tv Programları, Haber, Sosyal Medya mecralarında yayınlanacaktır. Aynı zamanda katılımcılar kendi sosyal medya hesaplarında paylaşım yapabilmeleri veya anı olarak fotoğraf ve videolara ücretsiz ulaşabileceklerdir.

Bisikletler bizden.

Turkiye-Turizm-Haritasi-Buyuk-Boy.jpg
BlueCat_Travel_Logo.png

İpekyolu Bisiklet Turlarına Katılmak, Rezervasyon Yaptırmak İçin Başvuru Formunu Doldurun

bottom of page